Jaki aparat słuchowy wybrać?

Spis treści

Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego to również kwestia bardzo indywidualna – nie ma jednego, który pasowałby wszystkim. Chcesz polepszyć jakość swojego słuchu, ale nie wiesz, jaki aparat wybrać? Trafiłeś w dobre ręce! Zapoznaj się z podstawową wiedzą na temat aparatów słuchowych!

Jaki aparat słuchowy mam kupić?

Wybór aparatu słuchowego powinien być uzależniony od kilku czynników. Wpływa na to ma przede wszystkim rodzaj i stopień niedosłuchu oraz tryb życia i rodzaj wykonywanej pracy. Takie zawężenie czynników pozwala na precyzyjny wybór urządzenia w pełni dopasowany do naszych potrzeb. Decydującą rolę bardzo często odgrywa cena, umiejętność obsługi urządzeń elektronicznych oraz dofinansowanie z NFZ, które możliwe jest w określonych przypadkach.

Rodzaje aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe przede wszystkim dzielimy na wewnątrzuszne i zauszne. Dowiedz się, na czym polega różnica między nimi.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe

Aparaty wewnątrzuszne wykonywane są na indywidualne zlecenie tak, aby idealnie pasowały do danego kształtu ucha. Dzięki temu mają możliwość zapewnienia maksymalnego komfortu podczas odbierania dźwięków. To idealne rozwiązanie niemal do każdego rodzaju ubytku słuchu. Są na tyle dyskretne, że większości przypadków są niemal niezauważalne. Bardzo często wzbogacone są o funkcjonalności ułatwiające codziennie użytkowanie – np. regulacja głośności, transmisja bezprzewodowa czy przycisk zmieniający programy. Ze względu na swoje umiejscowienie są nieco bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane woskowiną uszną, jednak za to są bardziej dyskretne.

Zauszne aparaty słuchowe

Zauszne aparaty słuchowe to idealne rozwiązanie dla osób z dużym ubytkiem słuchu. Dedykowane są również osobom, które mają mniejsze przewody słuchowe lub dzieciom. Cały mechanizm ukryty jest za uchem – wyjątkiem jest rurka łącząca aparat z wkładką, która dopasowywana jest do każdego przewodu słuchowego. Obecnie dostępne na rynku zauszne aparaty słuchowe są o wiele dyskretniejsze i bardziej eleganckie niż te, które można było dostać jeszcze jakiś czas temu.

Czym różnią się od wewnątrzusznych aparatów słuchowych?

Zauszne aparaty słuchowe dużo lepiej wzmacniają dźwięki niż wewnątrzuszne aparaty słuchowe. Urządzenia może i nie są duże, ale na pewno nie można powiedzieć, że są niewidoczne dla innych. Nadal jednak skutecznie spełniają swoje funkcje. W przypadku zausznych aparatów użytkowanie może być bardziej komfortowe, bo urządzenie nie wymaga wkładania ich głęboko do uch. Ze względu na swoją budowę zauszne aparaty mają miejsce na większe i mocniejsze baterie. Dodatkowo niektóre modele posiadają specjalnie wbudowany akumulator z możliwością ładowania. Użytkowanie aparatów zausznych może być mniej komfortowe dla osób noszących okulary.

Aparaty słuchowe cyfrowe a analogowe

Niegdyś stosowane aparaty analogowe w większości przypadków zostały już wyparte przez aparaty cyfrowe. Główną różnicą między nimi jest sposób przetwarzania sygnału.
Analogowe aparaty słuchowe działają w ten sposób, że odbierają sygnały z otoczenia, a po wzmocnieniu dźwięku są odtwarzane przez wbudowany głośnik. Urządzenia te nie mogły ani filtrować dźwięków, ani redukować hałasów. Z kolei działanie aparatów cyfrowych polega na przekształcaniu dźwięków w informacje elektroniczne. Co ważne – w przypadku tego rodzaju urządzeń tylko istotne dźwięki są wzmacniane i przesyłane dalej. Oznacza to, że aparaty te mają możliwość redukowania hałasów z otoczenia. Wszystkie aparaty cyfrowe możesz dopasować do swoich potrzeb. Co więcej, są one mniejsze niż wersje analogowe i zapewniają dużo lepszą jakość dźwięku.

Aparaty słuchowe to coś więcej niż samo wzmocnienie dźwięków

Każdy z nas ma inne potrzeby związane ze słuchem, tak samo każdy z nas prowadzi inny styl życia. Nowoczesna technologia zastosowana w aparatach słuchowych zapewnia prawidłowe słyszenie i rozumienie mowy, a tym samym dodaje nam pewności siebie i polepsza jakość życia.

Jak wybrać aparat słuchowy?

Poznałeś już wszystkie rodzaje aparatów słuchowych, ale nie wiesz, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy? Odwiedź nasze Centrum Protetyki Słuchu i skorzystaj z pomocy protetyka, który idealnie dopasuje aparat słuchowy zarówno do Twojej wady słuchu, jak i Twoich indywidualnych potrzeb. W każdej naszej placówce możesz też wykonać bezpłatne badanie słuchu!

Do usłyszenia!