CODZIENNA PIELĘGNACJA APARATU

Pielęgnacja aparatu słuchowego oraz wkładki usznej

Aparat słuchowy wymaga regularnej konserwacji i czyszczenia. Pozwoli to na prawidłową pracę aparatu a także wydłuży czas jego eksploatacji. Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać mając na uwadze odpowiednią pielęgnacje aparatu słuchowego, to zabezpieczenie aparatu przed zamoczeniem. Tak, jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, wilgoć powoduje uszkodzenie aparatu. Bardzo ważne jest również aby zachować czystość i drożność wkładki usznej. Przy zatkanej i niedrożnej wkładce aparat nie będzie dobrze przewodził dźwięków!
Aparaty sluchowe oraz wkładki uszne nalezy codziennie przecierać czystą ściereczką.

Aparat słuchowy

  1. Do osuszenia aparatu słuchowego używamy specjalnego pojemnika z kapsułka osuszającą (kapsułkę wymieniamy na nowa w momencie gdy zmieni kolor z pomarańczowego na biały ok 2 miesiące). Można również zakupić specjalny osuszacz elektryczny, który równocześnie dezynfekuje aparat oraz wkładkę uszną światłem UVC.
  2. Zalecane jest, aby na noc umieszczać aparat słuchowy w pojemniku osuszającym. Przed włożeniem do pojemnika należy otworzyć komorę baterii w aparacie, aby umożliwić łatwe usunięcie wilgoci.
  3. Zabrudzenia zewnętrzne powierzchni aparatu można oczyścić lekko zwilżoną i miękka ściereczką

Wkładka uszna

  1. Do pojemnika z sitkiem wkładamy tabletkę czyszczącą i zalewamy letnią wodą (ok.150ml), czekamy do rozpuszczenia.
  2. Odłączamy wkładkę od aparatu słuchowego, samą wkladkę wkładamy do pojemnika, zaczynamy i pozostawiamy na ok. 15 minut
  3. Po wyciągnięciu wkładki z pojemnika nalezy ją opłukać pod bieżącą wodą.
  4. Wycieramy wkładkę do sucha czystą ściereczką, chusteczką lub ręcznikiem papierowym.
  5. Specjalną gruszką przedmuchujemy wszystkie kanały: dźwiękowód (wężyk) oraz otwór wentylacyjny.
  6. Całkowicie suchą wkładkę możemy z powrotem podłączyć do aparatu słuchowego.

Procedurę czyszczenia wkładki usznej należy powtarzać raz w tygodniu lub zaleznie od konieczności. Czasami wymagane jest dokładniejsze czysczenie wkładki za pomocą ultradżwięków (usługę tą świadczy protetyk sluchu). Jeżeli wężyk jest twardy, pęknięty, pożółkły należy go wymieniać (usługę tą świadczy protetyk słuchu).

Idealny dla użytkowników każdego typu aparatów słuchowych oraz wkładek usznych.